Smysl Knihovny věcí

ŠETŘETE PENÍZE I ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Půjčování namísto kupování věcí, které používáte jen zřídka, vám ušetří peníze a odlehčí přírodě. Nevidíte v tom souvislost? Můžeme si filozofii knihovny věcí uvést na jednoduchém příkladě:

Letos v létě jedeme s partou pod stan. Máme si stany koupit nebo raději pujčit?

Půjčením stanu ušetříte třeba i 2 tisíce korun a jako bonus nebudete doma zbytečně hromadit věc, kterou po zbytek roku (let) už nevyužijete. Stan, který byste si koupili namísto jeho půjčení, by byl vyroben jen pro občasnou příležitost a nebyl plně využíván. Sníží se tak negativní dopad průmyslu na Zem a zvýší se uvědomělost nás všech, kteří chtějí najít alternativní cestu ke komfortnímu a udržitelnému životnímu stylu.

V Knihovně věcí věříme, že je pro naši komunitu a životní prostředí lepší, když 1 věc poslouží 10 lidem každý rok, než kdyby 10 stejných věcí posloužilo jen 1x za rok. 

BUDUJTE KOMUNITU

Knihovna věcí nabízí pro občany velkých měst být součástí komunity (tj. společenství, skupina), která si navzjem pomáhá, je inspirativní a je svému okolí přínosem. Přejeme si stát místem, kde bez ohledu na vaši společenskou roli či finanční možnosti, dokážeme pro vás vytvořit příjemné a živé prostředí. Nepůjčujeme jen věci, ale také pořádáme společenské akce, workshopy, výměny oblečení & květin apod.

Odkud koncept Knihovny věcí vlastně pochází? Do jakých rozměrů může tato iniciativa přerůst?

Koncept sdílení není novinkou. Na internetu se můžeme dočíst, že první půjčovna nářadí vznikla už v roce 1978 v Ohiu, USA. První knihovna věcí (Library of Things) vznikla v Británii a brzy na to se otevřely i v Kanadě či do Německa. Některé knihovny vznikly jako samostané projekty a komunitní centra, jiné jsou např. přidružené do klasických knižních knihoven. Ve velkých městech knihovny věcí fungují už na bázi velkých domů s různými odděleními a vyspělými IT systémy. Setkat se můžeme i s bezkontaktní Knihovnou na bázi úložných boxů.

V České republice byla první knihovna založena Goethe institutem v Praze v roce 2017, druhá knihovna též v Praze v Hybernské ulici. Třetí knihovna je ta naše brněnská, fungující od jara roku 2019.

Něco ke čtení:

Bohatství bez vlastnictví

Mít méně! Jak přežít bez věcí ve světě konzumu

Tchibo rozjíždí pronájem dětského oblečení

Cirkulární ekonomika

Public libraries are expanding the sharing economy by adding Libraries of Things to their catalogs

A self-serve locker-style rental system – the Library of Things

Queens Library’s ‚Tiebrary‘ Lends Neckties to Job-Seekers in Need