Znáš zerowaste přístup k životu? Udržitelný lifestyle, který razí heslo :„Méně je více“ je perfektním prostředkem k ekologickému životu. Přečti si, jaké zkušenosti má naše koordinátorka Eliška!
Méně odpadu
Už od malička jsem byla vedena k třídění odpadu. Doma jsme vždy třídili sklo, papír a plast. Přišlo mi to úplně normální. Už během střední školy jsem se zapojovala do různých úklidových akcí a sama i nějaké organizovala. Neměly ale nikdy takový úspěch a dopad, jaký bych si přála. Přišlo mi, že můžu dělat víc. A tak jsem se začala zajímat o zero waste život. Zero waste může znít trošičku přehnaně, tak raději používám výraz less waste neboli méně odpadu. Snažím se žít tak, abych mohla umřít s pocitem, že za sebou nechávám planetu alespoň v takovém stavu, v jakém mi byla předána.

Těžké začátky?
A jak jsem vlastně se zero waste začala? Jak jsem již zmínila na začátku, od malička jsem byla zvyklá třídit odpad a zajímat se o přírodu. Postupně se do toho přidalo různé ekologicky zaměřené dobrovolničení jako jsou právě různé úklidy nebo také natírání alejí a spousta dalšího. Dalším logickým krokem bylo omezit nakupovaní nebo alespoň nakupovat více udržitelně.
Mám výhodu toho, že jsem celkem malá a můžu tak dědit oblečení po všech (mladších) členech rodiny. Kromě toho nakupuji jen v second handech anebo měním oblečení přes swap. Swap jsem si celkově velmi oblíbila, protože tam člověk sežene téměř vše, co potřebuje a navíc se ještě zbaví věci, pro které už nemá využití. A v Brně je swapová komunita opravdu skvělá. Mezi moje nejoblíbenější úlovky patří například dlouhý pletený svetr, semišové kozačky anebo bylinky na zahrádku.

Co se týče potravin, snažím se nakupovat na farmářských trzích a nově jsem začala i s bezobalovým nakupováním (o tom třeba někdy příště). Na jaro minulého roku jsem si založila i domácí vermikompostér a díky tomu nevyhazuji už tolik biodpadu. Navíc je v Brně od dubna možné třídit v domácnostech bioodpad a následně vyhodit do hnědých popelnic, které se nacházejí téměř všude. Snažím se taky pěstovat bylinky na balkóně a jsem vždy nadšená, když mi něco vyroste.
Mezi své největší „eko úspěchy“ považuji přejití na ekologické menstruační pomůcky jako jsou menstruační kalhotky a menstruační houba. Jsem z nich tak nadšená, že je doporučuji všem svým známým. Vysazení hormonální antikoncepce patří mezi další kroky na mé zero waste cestě, za které jsem vděčná. Cítím se daleko lépe a věřím, že to má i pozitivní vliv na životní prostředí.

Chybami se člověk učí
Moje cesta se ovšem neobešla bez chyb. Povedlo se mi zapomenout vermikompostér na balkóně a uvařit všechny žížaly. Ne vždy je eko varianta nějakého výrobku tou správnou volbou, takže jsem si například pořídila kartáč na umývání nádobí z kokosových vláken. Místo umývání jsem měla kokosová vlákna všude v nádobí.
Less waste cesta podle mě není založená jen na krocích, které dělám jako jednotlivec. Ale také šířit osvětu ve svém okolí o tom, co dělám a pomáhat jim jít po jejich vlastní less waste cestě. V dnešní době už existuje spousta knížek nebo videí, jak žít více udržitelně. A podle mě stojí za to, to zkusit. Každý krok se počítá!